İKİ EŞEK MASALI

Güneş başka bir günde yoksullukla dolu bir köyde batarken, cılız bir eşek, ot, yabani ot, saman veya bulabileceği başka bir şey için akşam yemine başlar.

Bütün gün sahibinin yanında çalıştıktan ve yerel pazara mal alıp götürdükten sonra, eşek, bölgede olduğu gibi, yemek için, su içmek için bir su birikintisi bulmak ve kendisi için savuşturmak için gevşek hale getirildi. ailesini beslemek için çok az para kazandı. Ertesi sabah, sahibi bir Afrika güneşi altında başka bir iş günü için eşeği getirecek.

Bu arada, gelişmiş dünyada bir at topluluğunun kalbinde yemyeşil bir merada Thelwell-esque bir eşek yer. Ve yiyor. Ve yiyor. Bu mera hayvanı, zengin bir ot büfesine sürekli erişimden kaynaklanan, laminitin neden olduğu ayaklarındaki nabız ağrısı çekiyor. Sahibi sadece eşeğin sorununu vurgular, onu tahıl, ikramlar ve atlarını her gece tezgahlarında beslemek için kullandığı aynı lezzetli yonca samanıyla süsler.

Her ne kadar uzun kulakları ve ortak bir kuşkuları olsa da, bu iki benzer eşek iki çok farklı sorunla karşı karşıyadır.

Gelişmekte olan ülkelerdeki malları ve insanları çekmekten at şirketlerini tutmaya ve çiftlik hayvanlarını gelişmiş ülkelerdeki yırtıcı hayvanlardan korumaya kadar, eşekler her gün milyonlarca insanın hayatında önemli roller oynamaktadır. Bu çalışkan yaratıklar, aynı zamanda, gelişmekte olan bir şehrin kalbinde ya da varlıklı bir binicilik topluluğundaki dolgularını yiyip yemediklerinden bağımsız olarak bir dizi refah sorunu ile karşı karşıyadır.

Ancak dünya çapındaki insanlar ve kuruluşlar, sahiplerinin eşek dostu koşum takımlarını tasarlamalarına ve üretmelerine yardımcı olmaktan, insanları uzun kulaklı ücretlerini doğru bir şekilde besleme konusunda eğitmeye kadar eşek refahını iyileştirmek için çalışıyorlar. Eşeklerin yaşamlarını iyileştirmek için hala yapılacak çok iş olsa da, bu gruplar ve bireyler her gün ilerleme kaydediyor.

Kaynak: the horse.com

Son Yazılarımız.

Yorum Yap

error: Content is protected !!