Şampiyon aygır hayatını kaybetti

Şampiyon aygır hayatını kaybetti

Forty Niner (Mr Prospector – File, Tom Rolfe) da aramızdan ayrıldı. 100’den fazla yarış kazanan yavrusu bulunan şampiyon aygır, 35 yaşında hayata veda etti.

Şampiyon aygır hayatını kaybetti
Şampiyon aygır hayatını kaybetti

Şampiyon aygır; Forty Niner hayatını kaybetti… Shamardal’ın ardından derin üzüntü yaşayan yarış camiası, bu kez de bir başka şampiyonun aramızdan ayrılmasıyla karalar bağladı. Şampiyon aygır; Forty Niner (Mr Prospector-File, Tom Rolfe), 35 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1985 doğumlu safkan, 2 yaşında; Sanford Stakes (G2) Futurity Stakes (G1), Champagne Stakes (G1) ve Breeders Futurity’i (G2) kazanarak ABD’de şampiyon tay seçişmişti. Ardından Lafayette Stakes, Haskell Invitational Handicap (G1), NYRA Mile Handikap’ta (G1) da finishi ilk sırada geçen Fortn Niner, Kentucy Derby’de ise Winning Colours’ın ardından ikinci oldu.

Yarış kariyerini Breeders Cup Classic’te dördüncü olarak noktalayan şampiyon, pistlere veda edip aygırlık faaliyetlerinin startını verdi.

1989’da Claiborne’de aşıma başlayan Forty Niner’ın tayları; 1992’de start almaya başladı. Aygırın en çok para kazanan yavrusu, bir dönem ülkemizde de aşım yapan Utopia’dır.

2006 yılında Halis Karataş’ın bindiği Win River Win’i geride bırakan başarılı safkan 2014’te ise Özçolak Harası tarafında aygırlık faliyetleri için getirilmişti. Japonya, Dubai ve ABD’de koştuğu koşularda 5 milyon doları aşan bir ikramiye kazanan Utopia, 2015’te yaşadığı kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmişti…

Fortn Niner, Utopia’nın haricinde; Distorted, Humor, Alternation, Brethren, Jimmy Creed, Khozan ve Maclean’s Music gibi dünyaca ünlü oğulları bulunuyor.

Kaynak:asistanaliz

Son Yazılarımız.

Yorum Yap

error: Content is protected !!