HANDİKAP DEĞERLENDİRMESİ

HANDİKAP DEĞERLENDİRMESİ

Handikap Puanları” hakkında bilinmesi gereken püf noktalar vardır, bunları öğrenip uyguladığınız takdirde diğer altılı oynayanlardan bir adım daha önde olursunuz!

Evet, şimdi bunları anlatmaya başlayalım.

Bir yarış atının koşu içerisindeki aksiyonları o safkanın handikap puanını etkiler. Örneğin ilk yarışında kazanamamış olmasına rağmen bir safkan kazanan safkandan daha yüksek handikap puanı alabilir. Neden ?Çünkü safkan düzlüğe en geride çıkmasına rağmen süper bir sprint atıp son anda ikinci ya da üçüncü veya altıncı olabilir. Ama hankaperler bu atta iş var diyerek yüksek bir handikap puanı verebilirler. Ya da tam tersi yarışı kazanan safkanın aslında kötü koştuğunu düşünüp handikap puanını düşük tutabilirler. Handikap puanları tamamen yarış içerisinde safkanların aksiyonlarıyla ilgili olup bir yarışı kazanıp kazanamayacaklarını belirlemez. Ancak handikap puanı yüksek atların elbette handikap puanı düşük atlara göre kalite ve güç olarak bir üstünlükleri de vardır. Çünkü bir safkana 120 handikap puan durup dururken verilmiyor. Bu nedenle özellikle handikap yarışlarda handikap puanı 120 olan bir safkana göre handikap punaı 50 olan bir safkan elbette zayıf kalır. Ama bu her yarışta handikap punaı yüksek safkanın kazanacağını göstermez. Handikap puanları bir de safkanların katılacakları yarışların belirlenmesinde kullanılır. Örneğin; Handikap-15 yarışa handikap puanları diyelim ki 0-50 arası safkanlar katılabilir. Safkanın Handikap puanı 48 olsun. Eğer safkan yarışı kazanırsa Hand.15 ve altı koşamayacak demektir. Üst gruplarda mücadele etmek zorunda kalacaktır ve bu tamamen at sahibinin karar vereceği bir şeydir. Atına güvenir kazanır, ya da güvenmez alt gruplarda koşturur durur.

Bana göre, Handikap puanları oyun kurmanın ve ders çalışmanın en temel kriterlerinden biridir.
Binlerce örnek verebilirim…

Şartlı beş alan bir at 15 yada 14 handikapa dönmez. KV kazanmış bir at handikaba dönmez. Bu sistemi öğrenmeniz size kupon yapmanızda avantaj sağlayacaktır, formasını temsilen koşan atları elemenize yardımcı olacaktır, hepsi diye bir harf kullanmamanızı sağlayacaktır ve de daha ucuz kuponlarla yüksek ikramiyeli altılı bulmanızı sağlayacaktır.
Kısacası, handikap puanları ders çalışmanın bel kısmıdır. Derece -galop-pedigri sonra gelir, tabii ders çalışıyorsanız, handikap puanları ile ilgileniyorsanız, mutlaka atların o sene içersindeki birinciliklerini çıkarınız. 3yk-4yk-5 yk yada kendi grubunda birinci olmuş oldukları yarışları değerlendiriniz. Bu size çok şey kazandıracaktır. KV 22 almış bir atın ingiliz arap farketmez yaş farketmez 15 yada 16 yada 17 yada diğer handikapları bazen kazanamadıklarını görmüş olacaksınız. Bu örnekler yüzlerce koşuya göre çoğaltılabilir.

Atların son yarış derecesine bakarken son 800üne mutlaka bakın. Yarış ağır gitmiş ise dereceler kötü çıkabiliyor. İngiliz kumda 50.00 İngiliz çimde 47-48.00 Arap kumda 58.00 Arap çimde 50-51.00 son 800 dereceleri iyi olarak bilinir. 

REKLAM 

MESLEKİ EĞİTİM SERTİFİKALARI (MEB VEYA ÜNİVERSİTE ONAYLI)-RESİME TIKLAYINIZ

dünya eğitim ve danışmanlık

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın